Jak skutecznie myć okna? - Serwis, naprawa okien - drzwi - rolet.

Parę słów o myciu okienLubisz myć okna? Ja czasami lubię, byleby nie trzeba było tego robić za często :)! Świeżo wymyte okna, pachnące firanki, czyste szyby bez smug – od razu atmosfera w domu robi się inna, bardziej świąteczna, specjalna. Bo okna najczęściej myjemy z okazji większych porządków, na specjalne okazje i święta.
Co prawda lato to dobry moment na odświeżenie naszych okien – jest ciepło, rzadziej pada, możemy wygospodarować więcej wolnego czasu (urlopy, dłuższe dni), więc warto wykorzystać ten czas na umycie naszych „okien na świat” i wpuszczenie do domu więcej zdrowia i słońca.


Uwaga
Nie jest to przecież tajemnica, że w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni woda z płynem bardzo szybko paruje i wysycha, co grozi niechcianymi smugami na szybach. Lepiej nie myć więc okien w pełnym słońcu i przy wysokich temperaturach, a wybrać do ich czyszczenia dni pochmurne lub umyć je wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy natężenie działania słońca jest mniejsze.

Znamy wiele jest metod mycia okien, poczynając od babcinych sposobów mycia szyb gazetami, a kończąc na robiącej aktualnie wielką karierę w domowych porządkach szmatce z mikrofibry.
Jedno jest pewne – nieważne jakim sposobem będziemy myć okna, ważny jest rezultat czyli czyste, przezroczyste szyby koniecznie bez smug. Jak więc uzyskać taki rezultat?

Oto parę przykładów:

  • Pamiętaj o myciu okien od góry szyby do dołu, a osuszaniu w odwrotnym kierunku czyli z dołu do góry.
  • Jeśli okna są bardzo zabrudzone przed ich właściwym myciem odkurz szyby z większego kurzu suchą szmatką.
  • Zamiast klasycznego płynu do mycia okien możesz użyć mieszanki wody i białego octu (w proporcji pół na pół), naturalnego dezynfektora – z pewnością będzie to bardziej ekologiczne. Zamiast octu możesz użyć też soku z cytryny, jednak ocet jest z pewnością mniej kosztowny.
  • Innym ciekawym sposobem mycia okien jest dolanie do miski lub wiaderka z ciepłą wodą zakrętki płynu do zmiękczania tkanin. Umycie szyb tak otrzymaną mieszanką sprawi, że będą bez smug, przyjemnie i delikatnie pachnące, a dodatkowo odrobina płynu do zmiękczania tkanin sprawi, że na szybach zostanie delikatna (niewidoczna) powłoczka, zapobiegająca osiadaniu się kurzu, który będzie się z nich „ześlizgiwał”, a co za tym idzie – okna będą dłużej czyste. Taki sam rezultat jak dodanie płynu do tkanin otrzymamy do dodaniu do wody paru kropel gliceryny, jednak w tym przypadku szyby nie będą pięknie pachnieć.
  • Umyte okna natychmiast osusz czystą i suchą ściereczką z mikrofibry w kierunku pionowym, a następnie poziomym – w ten sposób na pewno uniknie się powstania smug.
  • Do osuszania okien można użyć też gazet. Dodatkowo farba drukarska posiada właściwości zapobiegania smugom i nieestetycznym zaciekom, a także nadaje szybom piękny połysk. 
  • Gazetami możemy nie tylko osuszać szyby, ale umyć je nimi na mokro – lekko wilgotnymi, a następnie osuszyć.

 

źródło: http://polki.pl/we-dwoje/jak;skutecznie;myc;okna,artykul,13317.html


Anna Łyczko Borghi

Partnerzy

 

 

logo248x43     logo1         NCK sp. z o.o.  

 techgaz2 logo ekovitaren2       Wyprawy ekovitaren Start240x131        

    logo 320      loggo11     logo fundacja LG

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem