Kiedy drzwi wejściowe powinny otwierać się do środka, a kiedy na zewnątrz? - Serwis, naprawa okien - drzwi - rolet.
large 10319457914ee9dda3699bc1Obecnie w nowych domach jednorodzinnych drzwi wejściowe otwierają się z reguły do środka, w stronę obszernego przedpokoju. Dzisiaj nie projektuje się już wąskich i ciasnych przedsionków.
Remont domu jednak nastręcza pewne wątpliwości – które drzwi lepsze, otwierane do środka czy na zewnątrz? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować przy wyborze kierunku otwierania drzwi?

 

 

6 drzw 5f19e9 inside1602401

W domu jednorodzinnym drzwi mogą się otwierać w dowolną stronę - na zewnątrz lub do środka. Wybór zależy od tego jak przestronny  jest przedsionek, oraz na jaką stronę świata wychodzi wejście a także od osobistych preferencji mieszkańców.Dojścia oraz wejścia do budynków muszą być zgodne z prawnymi przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. z późniejszymi zmianami). Szczegółowe wymagania ww. rozporządzenia nie dotyczą jednak budynków w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej. Umiejscowienie drzwi wejściowych w domu jednorodzinnym i sposób ich otwierania może być  dowolne.

Ogólnie przyjętą zasadą jest , że drzwi otwierają się zazwyczaj w kierunku pomieszczenia do którego prowadzą, a więc do środka. Ale… od każdej zasady jest wyjątek. Taki wyjątek to sytuacja, gdy wygodniej i praktyczniej jest mieć drzwi wejściowe otwierające się na zewnątrz. Dzieje się tak, np. wtedy, gdy:

– mamy bardzo mały przedsionek i  otwierając drzwi, skrzydło zabiera tak dużo miejsca, że trudno z niego korzystać;

– od strony drzwi wejściowych  często wieją wiatry (w Polsce przeważnie z południowego zachodu). Wówczas drzwi otwierane do środka są przez wiatr odpychane od futryny, natomiast gdy otwierają się na zewnątrz – dociskane,  jest to znacznie korzystniejsze (bo są uszczelniane i zabezpieczane przed wnikaniem zimna i kurzu).

 

 

 

O czym warto pamiętać?

Warunki, jakie powinny być spełnione przy projektowaniu drzwi do budynku otwieranych na zewnątrz

- należy zapewnić odpowiedni rozmiar podestu wejściowego. Pole otwierania skrzydła drzwi nie powinno zająć całego podestu. Jeśli w domu jest osoba niepełnosprawna (poruszająca się na wózku) spocznik schodowy (lub podest przy drzwiach wejściowych) musi mieć wymiary co najmniej 1,5 x 1,5 m poza polem otwierania skrzydła drzwi wejściowych

- poziom posadzki na zewnątrz powinien być niższy niż posadzki w przedsionku ( nie  będzie można wtedy położyć przed drzwiami wycieraczki), ale należy uważać, by różnica poziomów nie była za duża (łatwo się wtedy potknąć o próg)

-  wejście do domu powinno być zadaszone i chronione zimą przed zaleganiem śniegu. Otwieranie drzwi w czasie dużych opadów może być bowiem utrudnione.

 

źródło: http://www.mowimyjak.pl/dom-i-ogrod/dekoracja-wnetrz/drzwi-wejsciowe-do-domu-kiedy-powinny-otwierac-sie-do-srodka-a-kiedy-na-zewnatrz,11_4533.html

 drzwi, drzwi do domu, drzwi wejściowe, drzwi zewnętrzne, otwieranie drzwi, remont domu

Partnerzy

 

 

logo248x43     logo1         NCK sp. z o.o.  

 techgaz2 logo ekovitaren2       Wyprawy ekovitaren Start240x131        

    logo 320      loggo11     logo fundacja LG

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem