Jakie są zalety i wady okien w dachu? - Serwis, naprawa okien - drzwi - rolet.

okna dachowe1Czynniki które są podstawą decyzji zastosowania okien dachowych są różne. Dotyczą głównie możliwości doświetlenia pomieszczeń na poddaszach, czy też i w większych pomieszczeniach zwieńczonych sufitem, będącym częścią płaszczyzny skośnego dachu. Czasem istotne są walory wentylacyjne, a czasem komunikacyjne (dostęp do powierzchni dachu). Daje to efekt naturalnego naświetlania pomieszczeń poddaszy. Inne rozwiązania naświetlania poddaszy jak lukarna czy bawole oko są stosowane rzadziej. Okna montowane w połaci dachu często są jedyną formą umożliwiającą naświetlenie promieniami słonecznymi pomieszczeń poddaszy czy strychów. Niestety, okna dachowe oprócz swoich zalet mają również wady.

 

Okna dachowe są najczęściej wybieraną formą naturalnego doświetlania pomieszczeń poddaszy. Wyprzedzają lukarny czy bawole okoOkna montowane w płaszczyźnie dachu dają zdecydowanie więcej światła słonecznego, naturalnego niż okna umieszczone w pionie. Można je montować w każdym dachu o niewielkim spadku, które jest wymagane ze względu na zapewnienie szczelności przeciw wodnej, które występują szczególnie podczas opadów deszczu. Minimalne wymagane nachylenie dachu to około 15°. Okna dachowe mogą być montowane z nachyleniem do 90°, czyli ustawione w pozycji niemal pionowej. W porównaniu z innymi sposobami doświetleń poddasza, okna połaciowe (dachowe)  jako jedyne nie wymagają zmian konstrukcji dachu, pod warunkiem dopasowania się do konstrukcji dachu i montaż pomiędzy krokwiami. Dlatego przy adaptacji poddaszy, aby naturalnie doświetlić pomieszczenie, nie jest wymagana zmiana więźby dachowej lub jest ona wykonana w niewielkim zakresie. Dużą zaletą okien dachowych jest ograniczony dostęp z zewnątrz w wypadku dużych nachyleń powierzchni dachu. Ponadto kąt nachylenia okna zwiększa komfort użytkowników w tym, że łatwiej zachować dyskrecje i prywatność - jest zdecydowanie trudniej podglądać z sąsiedniej działki.

 

 

 

2020 07 29 16.54.58

Montaż okna dachowego w istniejącej połaci dachu,
pokrytej blachodachówką

Okna połaciowe są bardziej narażone na zawilgocenia niż okna montowane w ścianach. Para wodna pochodząca z pomieszczeń użytkowych unosi się wraz z ciepłym powietrzem , wędrując aż do powierzchni dachu gdzie często ulega skropleniom. Ponieważ okna są paroszczelne, dlatego na ich powierzchni następuje kondensacja pary wodnej. Materiały z jakich wykonane są ramy okienne, powinny być wysoko odporne na działanie wilgoci. W oknach dachowych powinny być zamontowane specjalne nawiewniki lub elementy rozszczelniające okno w celu wymiany zużytego i zawilgoconego powietrza. To, co jest ogromną zaletą okien dachowych, czyli duża ilość wpuszczanego światła naturalnego, co jednak może być dużym problemem w okresie letnim, powoduje to duże nagrzewanie się pomieszczeń. Konieczne jest wtedy stosowanie elementów osłon okiennych w postaci rolet czy żaluzji. Szyby okien dachowych brudzą się szybciej, niż okien ściennych przez narażenie ich na większą możliwość osadzania się kurzu i pyłów. Wymaga to częstszego ich mycia, co nie zawsze jest łatwe, ze względu na utrudniony dostęp do zewnętrznej powierzchni okna szczególnie w przypadku okien uchylnych, a nie obrotowych. Na szybach okien dachowych może zalegać śnieg, co ogranicza dostęp światła. Również okna znajdujące się pod drzewami mogą być w okresie jesiennym przysłonięte opadającymi liśćmi. Konieczne może być okresowe usuwanie śniegu czy liści, więc trzeba to przewidzieć przy planowaniu zastosowania tego typu stolarki. Montaż okien dachowych wymaga dużej precyzji, doświadczenia i uwagi. Jest to miejsce szczególnie narażone na przecieki wody. Okno w dachu musi być szczelnie i zgodnie z technologią montażu połączone z hydroizolacją i pokryciem dachowym, co jest bardzo pracochłonne i wymaga od nich dużo wysiłku.

 

źródło: http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/budowa/okna-i-drzwi/265767,Zalety-i-wady-okien-w-dachu.html

Partnerzy

 

 

logo248x43     logo1         NCK sp. z o.o.  

 techgaz2 logo ekovitaren2       Wyprawy ekovitaren Start240x131        

    logo 320      loggo11     logo fundacja LG

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem