- Szczegóły
- Odsłony: 5789
Czynniki które są podstawą decyzji zastosowania okien dachowych są różne. Dotyczą głównie możliwości doświetlenia pomieszczeń na poddaszach, czy też i w większych pomieszczeniach zwieńczonych sufitem, będącym częścią płaszczyzny skośnego dachu. Czasem istotne są walory wentylacyjne, a czasem komunikacyjne (dostęp do powierzchni dachu). Daje to efekt naturalnego naświetlania pomieszczeń poddaszy. Inne rozwiązania naświetlania poddaszy jak lukarna czy bawole oko są stosowane rzadziej. Okna montowane w połaci dachu często są jedyną formą umożliwiającą naświetlenie promieniami słonecznymi pomieszczeń poddaszy czy strychów. Niestety, okna dachowe oprócz swoich zalet mają również wady.
Okna montowane w płaszczyźnie dachu dają zdecydowanie więcej światła słonecznego, naturalnego niż okna umieszczone w pionie. Można je montować w każdym dachu o niewielkim spadku, które jest wymagane ze względu na zapewnienie szczelności przeciw wodnej, które występują szczególnie podczas opadów deszczu. Minimalne wymagane nachylenie dachu to około 15°. Okna dachowe mogą być montowane z nachyleniem do 90°, czyli ustawione w pozycji niemal pionowej. W porównaniu z innymi sposobami doświetleń poddasza, okna połaciowe (dachowe) jako jedyne nie wymagają zmian konstrukcji dachu, pod warunkiem dopasowania się do konstrukcji dachu i montaż pomiędzy krokwiami. Dlatego przy adaptacji poddaszy, aby naturalnie doświetlić pomieszczenie, nie jest wymagana zmiana więźby dachowej lub jest ona wykonana w niewielkim zakresie. Dużą zaletą okien dachowych jest ograniczony dostęp z zewnątrz w wypadku dużych nachyleń powierzchni dachu. Ponadto kąt nachylenia okna zwiększa komfort użytkowników w tym, że łatwiej zachować dyskrecje i prywatność - jest zdecydowanie trudniej podglądać z sąsiedniej działki.
Montaż okna dachowego w istniejącej połaci dachu, |
Okna połaciowe są bardziej narażone na zawilgocenia niż okna montowane w ścianach. Para wodna pochodząca z pomieszczeń użytkowych unosi się wraz z ciepłym powietrzem , wędrując aż do powierzchni dachu gdzie często ulega skropleniom. Ponieważ okna są paroszczelne, dlatego na ich powierzchni następuje kondensacja pary wodnej. Materiały z jakich wykonane są ramy okienne, powinny być wysoko odporne na działanie wilgoci. W oknach dachowych powinny być zamontowane specjalne nawiewniki lub elementy rozszczelniające okno w celu wymiany zużytego i zawilgoconego powietrza. To, co jest ogromną zaletą okien dachowych, czyli duża ilość wpuszczanego światła naturalnego, co jednak może być dużym problemem w okresie letnim, powoduje to duże nagrzewanie się pomieszczeń. Konieczne jest wtedy stosowanie elementów osłon okiennych w postaci rolet czy żaluzji. Szyby okien dachowych brudzą się szybciej, niż okien ściennych przez narażenie ich na większą możliwość osadzania się kurzu i pyłów. Wymaga to częstszego ich mycia, co nie zawsze jest łatwe, ze względu na utrudniony dostęp do zewnętrznej powierzchni okna szczególnie w przypadku okien uchylnych, a nie obrotowych. Na szybach okien dachowych może zalegać śnieg, co ogranicza dostęp światła. Również okna znajdujące się pod drzewami mogą być w okresie jesiennym przysłonięte opadającymi liśćmi. Konieczne może być okresowe usuwanie śniegu czy liści, więc trzeba to przewidzieć przy planowaniu zastosowania tego typu stolarki. Montaż okien dachowych wymaga dużej precyzji, doświadczenia i uwagi. Jest to miejsce szczególnie narażone na przecieki wody. Okno w dachu musi być szczelnie i zgodnie z technologią montażu połączone z hydroizolacją i pokryciem dachowym, co jest bardzo pracochłonne i wymaga od nich dużo wysiłku.
źródło: http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/budowa/okna-i-drzwi/265767,Zalety-i-wady-okien-w-dachu.html