Sauna fińska
- Szczegóły
- Odsłony: 1031
Sauny to problematyka która
spotyka się z coraz większym zainteresowaniem społecznym. Wiąże się to z poszerzaniem wiedzy społeczeństwa o zdrowotnych aspektach korzystania z przegrzewania organizmu, na wiele problemów zdrowotnych. Szczególnie sauny stały się znane w ostatnim okresie z ich skuteczności w walce z boreliozą i chorobami od kleszczowymi. Dają też inne możliwości oczyszczenia organizmu z toksyn, wpływie na wiele patogenów, wspierający różne terapie i procesy zdrowotne.
Krętki boreliozy, których podobieństwo do chorób wenerycznych spowodowało że różne źródła sugerują że borelioza jest wytworem zmodyfikowanych krętków kiły, bardzo źle znoszą wysokie temperatury. Korzystanie z sauny jako terapii wspierającej leczenie , znajduje coraz więcej zwolenników, szczególnie że efekty takich działań są znacząco odczuwalne przez osoby chore.
Stąd też duże zainteresowanie osób chorych na tego typu schorzenia zarówno wyjazdami zdrowotnymi do ciepłych krajów, jak też korzystania z sauny na miejscu u nas w kraju. Jest nie zaprzeczalnie bardzo wygodne korzystanie z własnej sauny. Szczególnie że korzystanie z niej w miejscach publicznych jest trochę uciążliwe.
Sauny w zasadzie podzielić można na kilka różnych wariantów, w zależności od różnych czynników. Podział - wewnętrzna-zewnętrzna jest oczywisty, ale mało istotny - różnice nie są wielki, a polegają jedynie na izolacyjności i doszczelnieniu, oraz zapewnieniu odporności na warunki zewnętrzne. Obecnie głównie preferowane są sauny wewnątrz budynkowe, jako często niezależny obiekt wewnątrz pomieszczeń gospodarczych, piwnic, garażów.
Stąd też zróżnicowane są założenia konstrukcyjne i technologia wykonania. Najtańsze wykonane są z płyt poliwęglanowych, i zdobywają coraz większą popularność.Tworzą niewielkie, góra dwu osobowe pomieszczenie i zaletą jest łatwość zmontowania, możliwość zapewnienia pewnej mobilności, możliwości postawienia jej okazjonalnie w różnych miejscach. Inny rodzaj to zabudowy niezależne wykonane w technologii drewnianej, ocieplone i często wykonane w sposób reprezentacyjny, jako również wewnętrzne pomieszczenie w budynku.
Warunki lokalne są koniecznym elementem do analizy przyjętych rozwiązań, aby optymalnie wykorzystać warunki i dopasować je do oczekiwań użytkownika. Zaletą jest możliwość demontażu, przeniesienia w inne miejsce, choć wymaga to złożonych praz montażowych i wymaga czasem złożonego systemu transportu..
Oprócz walorów budowy ścian, sauny też zróżnicowane są na rodzaj zastosowanego źródła ciepła. Są sauny suche - w których nie stosuje się np. polewania rozgrzanych kamieni wodą, aby podnieść efektywność ogrzewania i wypacania się, są też sauny parowe, z piecami w których zastosowano jako element nagrzewający się kamienie, które po polaniu generują duże ilości gorącej pary wodnej. Oprócz saun z takim rodzajem pieców, stosuje się również sauny z promiennikami na podczerwień. To one według niektórych osób, wykazują najlepszą skuteczność na nie które choroby. W zależności od typu promiennika, można stosować je również zamiennie - saunę suchą, na podczerwień i mokrą z piecem specjalnym do obsługi saun. Możliwe jest stosowanie obu systemów równolegle, podniesione są jednak wymagania stawiane promiennikom na podczerwień. W specyfikacji ich stosowania powinny być ujęcie warunki odpowiadające saunie o dużej wilgotności powietrza, jakie to warunki występują podczas korzystania z sauny mokrej.
Ważnym aspektem jest zasilanie sauny, przy stosowaniu energii elektrycznej. Zarówno po stronie budowy instalacji zapewniającej zasilanie pieca o mocy od 4 do 12 kW. Ze względu na specyfikę i zagrożenia, bezwzględnie należy stosować zabezpieczenia przeciwporażeniowe i dobrze dobrane zabezpieczenia nad prądowe oraz co najmniej raz w roku wykonywać pomiary skuteczności zabezpieczeń przeciwporażeniowych..
Innym sposobem nagrzewania sauny są piecyki opalane najczęściej drewnem, ale wymaga to rozwiązań technicznych umożliwiających odprowadzenie spalin, dużo lepszego zabezpieczenia przeciw pożarowego, zastosowania mierników dwutlenku węgla, miejsca na opał i narzędzia do obsługi pieca.
Inne rozwiązania to np. fotowoltaika, czy panele słoneczne i wykorzystywanie sauny w okresach dużego naświetlenia. Daje to wymierne oszczędności energii elektrycznej, ale rozwiązania takie mogą być kosztowne.
Ważny aspekt to wentylacja pomieszczenia sauny. Koniecznie musimy wykonać otwór zasilający umieszczony blisko podłogi, w miarę blisko pieca. Otwór wylotowy powinien znajdować się wysoko i mieć możliwość zamykania przepływu. Możemy wtedy sterować przepływem powietrza w saunie i wielkości jego wymiany.
Od technologii wykonania ścianek zależy energochłonność sauny. Oczywiście im grubsze ścianki i lepiej ocieplone, tym dłużej utrzymuje się w niej ciepło, a też zmniejsza się sumaryczny pobór energii elektrycznej lub opału. Ważne jest w aby zastosować folię odbijającą promieniowanie podczerwone (silnie metalizowana folia aluminiowa) skierowana do wewnątrz, aby zminimalizować wypromieniowanie ciepła na zewnątrz.
Przy zastosowaniach wspierających leczenie chorób , często stosuje się specjalne rozpylacze, które powodują że można w saunie zastosowań specjalny system wchłaniania różnych preparatów leczniczych w postaci rozpylonej mgły z różnymi preparatami.
Wykorzystując biochemię organizmu i jego właściwości przy podgrzaniu ciała, wprowadzany w ten sposób środek leczniczy, dostaje się do krwioobiegu bardzo skutecznie przez płuca. Jest to bardzo efektywna metoda wchłaniania środków leczniczych, ziół o dużym poziomie skuteczności i efektywności.