Jak wybierać okna energooszczędne? - Serwis, naprawa okien - drzwi - rolet.

okna energooszczedne i pasywne do domu energooszczednego lub pasyw jj profit janusz jaworski okna drzwi parapety1Wybierając okna energooszczędne, powinniśmy uwzględnić różne parametry techniczno konstrukcyjne. Najczęściej okna takie charakteryzują się dosyć dużym ciężarem, co związane jest ze stosowaniem szyb wielokomorowych, oraz faktem, że zastosowanie takich szyb wymaga znacznie grubszego profilu z czym wiąże się zastosowanie wzmocnień stalowych o większym rozmiarze.

Jest więc istotne, aby posłużyć się kryteriami przemyślanymi, okna mają przecież służyć nam przez wiele lat, i ich trwałość i użyteczność nie powinna ulegać pogorszeniu.

 

 

 

 
Współczynnik przenikania ciepła Uw (K) informuje  nas o przenikaniu (stratach) ciepła przez całe okno, a nie tylko przez np. samą szybę. Współczynnik ten informuje nas o wielkości strat ciepła z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz. Inaczej mówiąc, im niższy jest współczynnik Uw (Kw), tym mniejsze są straty ciepła lco jest znacznie korzystniejsze dla naszej kieszeni i komfortu, szczególnie podczas długich zimowych okresów.

Co decyduje o współczynniku przenikania ciepła?

Na współczynnik przenikania Uw całego okna wpływa wiele czynników: przenikalność termiczna pakietu szybowego oraz profilu, czyli złożenia ramy ze skrzydłem. O wielkości współczynnika przenikania ciepła Uw decyduje także sposób osadzenia szyby w ramie oraz udział procentowy szyb względem całości konstrukcji okna.

Z powyższego wynika, że współczynnik przenikania ciepła Uw jest inny dla każdego okna  i teoretycznie powinien być wyliczany oddzielnie do każdego okna. Przy praktycznej analizie tych aspektów, przyjmuje się uśrednione wartości, dla okna wykonanego według ustalonych wymiarów.

 
 
 LTB - świadectwo badań wstępnych współczynnika Uw

Jaki powinien być współczynnik przenikania ciepła Uw?

Najlepiej, gdy współczynnik przenikania ciepła U całego okna nie jest wyższy niż 0,8 W/m2K. Należy zatem zawsze upewnić się, czy współczynnik przenikania dotyczy tylko szyby, czy jest wyliczony indywidualnie dla poszczególnych rodzajów okien.
Powinniśmy więc bardzo precyzyjnie i wnikliwie czytać oferty stolarki, bo niestety w celach marketingowych często podawane są nie do końca rzetelne wyliczenia.

Posługiwanie się przez sprzedawcę współczynnikiem przenikania ciepła samej szyby lub okna referencyjnego, jako współczynnikiem dotyczącym wszystkich zamawianych pozycji - może klienta wprowadzić w błąd.

Zgodnie z normą PN-EN 14351-1+A1 producenci okien mają obowiązek deklarowania współczynnika termoizolacyjności dla każdego okna wprowadzanego na rynek do obrotu.
Informacja ta powinna znajdować się na etykiecie, lub w dokumentach towarzyszących  (w umowie, specyfikacji technicznej).

 Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna powinien uwzględniać również problematykę montażu. Bardzo dużo zależy od prawidłowego zamontowania okien, szczególnie więc ważne jest ustalenie z wykonawcą jaką technologią będą montowane okna. Oczywiście przekłada się to na koszty montażu, wykonanie montażu w ciepłej technologii wiąże się ze stosowaniem innych materiałów, niż przy standardowej technologii.

W technologii ciepłego montażu stosuje się dodatkowo dwa różne rodzaje taśm izolacyjnych, jedną paro izolacyjną, od strony wewnętrznej, oraz paroprzepuszczalną od strony zewnętrznej. Spotkaliśmy się jednak ze stosowaniem taśmy paroprzepuszczalnej z obu stron okna.

 

źródło: http://muratordom.pl/dzial-dedykowany/oknoplus/wybierasz-okna-energooszczedne-zwroc-uwage-na-wspolczynnik-przenikania-ciepla,540_10377.html

 

Partnerzy

 

 

logo248x43     logo1         NCK sp. z o.o.  

 techgaz2 logo ekovitaren2       Wyprawy ekovitaren Start240x131        

    logo 320      loggo11     logo fundacja LG

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem