Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych? Jak mogą otwierać się drzwi? - Serwis drzwi - okien - rolet.

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych? Jak mogą otwierać się drzwi?

drzwi wewnetrzne 13199131To, jaki rodzaj drzwi wewnętrznych się zdecydujemy zastosować, powinniśmy uzależnić od wielu czynników, z których oprócz oczywistych walorów estetycznych, powinniśmy uwzględnić też czynniki takie jak dużo miejsca mogą zająć i jak często będzie się z nich korzystać. Zależy to też od miejsca w którym mamy je zastosować. Jednym z elementów jest rodzaj otworu drzwiowego i miejsce jego położenia. Uwzględniamy rodzaj i grubość muru, szerokość otworu, miejsce na otwieranie skrzydła, względy praktyczne. Do wyboru mamy różne, nie tylko standardowe rozwiązania, m.in. drzwi wahadłowe, harmonijkowe czy zajmujące mało przestrzeni we wnętrzu, drzwi przesuwne. Przedstawiamy krótką charakterystykę, jakie cechy mają poszczególne rodzaje drzwi wewnętrznych.
Drzwi wewnętrzne powinny być funkcjonalne i pasować do wystroju wnętrza.
Jaki rodzaj wybrać?
 
drzwi wewnetrzneDRE1

Drzwi rozwieralne

Drzwi rozwieralne są funkcjonalne i łatwe w montażu. Bardziej reprezentacyjna wersja tego typu drzwi ma dwa skrzydła – prawe i lewe. Poszczególne modele drzwi rozwieralnych mogą się nieco różnić konstrukcją. Szczelniejsze niż te ze skrzydłem bezprzylgowym (bezfelcowym) są drzwi, które mają skrzydło przylgowe (felc). Skrzydła drzwi rozwieralnych nie zawsze są sprzedawane w komplecie z ościeżnicami. Często nowe skrzydła wstawia się w stare, już zamontowane ościeżnice. Należy zwrócić uwagę, że stosowane w przeszłości systemy drzwiowe szczególnie wykorzystywane w budownictwie wielkopłytowym miały inne wymiary grubości przylgi, co uniemożliwia bezpośrednie zastosowanie nowych skrzydeł. Potrzebna jest przed zakupem konsultacja ze specjalistą.

 


 

11Drzwi wahadłowegko drzwi wahadlowe1

Drzwi wahadłowe dostępne są w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Dzięki specjalnym zawiasom otwierają się na obie strony otworu. Można je zrobić ze skrzydła drzwi rozwieralnych. Wahadłowy ruch drzwi rozwieralnych może też umożliwiać pionowa oś przechodząca przez boczną krawędź skrzydła jak również specjalnej konstrukcji zawiasy.

     300 0 productGfx 3699bbd97115824c7eb286365d24e05a1


 

OXFORD.abf07ff1

Drzwi łamanek.914db7a1

Drzwi łamane po zamknięciu wyglądają jak rozwieralne, ale gdy są otwarte zajmują znacznie mniej miejsca. Zbudowane są z elementów połączonych zawiasami. Skrzydła drzwi łamanych poruszają się po prowadnicy zamocowanej w górnej części drzwi. Tylko wtedy, gdy skrzydła są ciężkie, jest ona montowana także w progu.

Rozwiązania takie stosowane są często jako drzwi do garderoby, lub w miejscach, gdzie skrzydło drzwiowe nie może być otwierane ze względów funkcjonalnych (np. drzwi otwierane na wąski korytarz).

Tego typu drzwi mają też wady, brak możliwości solidnego zabezpieczenia i szczelności, stąd ich wąski zakres stosowania.

 

 

31264 drzwi1Drzwi harmonijkowe 

Otwierają się na takiej samej zasadzie jak łamane. Są zbudowane z wąskich paneli z płyt wiórowych, polistyrenu lub PCW, które są połączone elastycznymi taśmami, np. z tworzywa. Drzwi harmonijkowych nie łączą ich zawiasy - każdy element ma oddzielną zawieszkę, która przesuwa się w szynie zamocowanej do nadproża.

Często stosowane były prowadnice dolne, aby zapewnić większą stabilność otwierania i zamykania.

Rozwiązania te stosujemy do zastosowania jako ruchome przegrody, o małej dźwiękoszczelności i nieszczelności, aby oddzielić pomieszczenia, odizolować się wizualinie. Problemem jest trwałe i skuteczne zabezpieczenie tego typu drzwi przed otwarciem przez osoby nieupoważnione.

Inną wadą jest zmniejszenie światła otworu, ponieważ złożone (otwarte) drzwi zajmują miejsce w otworze.

 

 


Drzwi przesuwne 110015383 1 644x461 drzwi wewnetrzne drzwi drewniane drzwi mdf drzwi fornirowane warszawa1

Tego typu drzwi zajmują mniej miejsca niż rozwieralne i są bardziej reprezentacyjne niż harmonijkowe czy składane. Nie wymagają też montowania ościeżnicy. Aczkolwiek dobrze dobrana ościeżnica, na zasadzie ślepego tunelu, zrobionego w oparciu o ościeżnice regulowane, bardzo podkreśla estetykę i atrakcyjność wizualną drzwi, a sama ościeżnica dzięki swojej konstrukcji zabezpiecza narożniki otworu drzwiowego jak i sam otwór, dzięki czemu nie występuje zjawisko zabrudzania narożnych fragmentów otworu drzwiowego.

Drzwi przesuwne mogą być naścienne lub chowane w ścianie. Naścienne drzwi przesuwne można zamontować wtedy, gdy z jednej strony otworu drzwiowego jest wystarczająco dużo miejsca, by zmieściło się tam przesunięte skrzydło. Jego ruch umożliwiają rolki prowadnicy przymocowanej wzdłuż ściany. Drzwi przesuwne chowane w ścianie wymagają odpowiedniego przygotowania ściany już podczas jej wznoszenia. Powinna zostać w niej zamontowana specjalna kaseta albo (w przypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych lub szkieletowych) pozostawiona kieszeń, w którą schowa się skrzydło. Ściana, w której ma być zamontowana kieszeń, musi mieć co najmniej 10 cm grubości. Można też oczywiście taką zabudowe wykonać dodatkowo, aby zasłonić mechanizm i chowane w tą zabudowę skrzydło drzwi.

 

 

 


drzwi szklane wahadlowe wzor reling 45cm1Drzwi szklane

Dostępna jest cała gama drzwi o skrzydłach wykonanych ze specjalnego szkła, poddanych zabiegowi hartowania, oraz ozdabiane różnymi technikami od piaskowania, malowania czy przez wykonanie różnego rodzaju witraży. Tego typu skrzydła można stosować w niemal każdej powyższej technologii, nadając pomieszczeniom nowych wartości estetycznu artystycznych. Istnieją specjalistyczne rozwiązania okuciowe do drzwi szklanych, dające możliwość zastosowania rozwiązań rzadko spotykanych w standardowych systemach drzwiowych.

Ale jak zawsze to kwestia gustu, potrzeb, czy też optymalizacji zastosowań (np. potrzeba jak największego doświetlenia).

 

drzwi szklane1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

drzwi wewnętrzne, drzwi harmonijkowe, drzwi łamane, drzwi przesuwne, drzwi rozwieralne, drzwi wahadłowejakie drzwi wewnętrzne, rodzaje drzwi wewnętrznych, wybór drzwi wewnętrznych