Jakie są zasady montażu parapetów wewnętrznych? - Serwis, naprawa okien - drzwi - rolet.

prostarealizacjaOsadzenie parapetów wewnętrznych najlepiej zlecić firmie zajmującej się montażami okien. Montaż podokiennego parapetu wewnętrznego z drewna można też zlecić stolarzowi lub parkieciarzowi, a z aglomarmuru, granitu lub konglomeratu - glazurnikowi. Optymalnie jest, gdy parapet montuje się bezpośrednio przy montażu okien. 

 

 

Niemniej parapety można montować zarówno przed zakończeniem robót tynkarskich, jak i po ich zakończeniu.

Oto najważniejsze zasady montażu:

Przestrzeń poniżej ościeżnicy okna należy uszczelnić pianką montażową tak aby nie tworzyły się mostki cieplne między zewnętrzną i wewnętrzną przestrzenią. Niewłaściwe jest zastępowanie pianki zaprawą, gdyż wtedy wypełnienie to stanie się mostkiem termicznym wychładzającym parapet i tym samym wnętrze pomieszczenia. Dotyczy to szczególnie parapetów kamienno podobnych.

Krawędź parapetu powinna być wsunięta pod okno na głębokość około 1 cm. Dużo gorszym rozwiązaniem jest osadzenie parapetu na styk z ościeżnicą (miejsce styku należy wypełnić masą uszczelniającą typu silikon lub akryl).

Dobrze jest zamontować parapet w podkutych w bocznych ścianach otworach głębokości 3–5 cm , jeśli jednak oparcie jest na dużej powierzchni muru, nie jest to konieczne.

Najlepiej, gdy parapetem zamontowany jest nad grzejnikiem około 10–20 cm; parapet powinien być na tyle wysunięty, nad grzejnik aby całkowicie go przysłaniał ale jeśli odległość ta jest mniejsza, parapet nie powinien przysłaniać całego grzejnika.

Parapety można zamontować przy pomocy różnych materiałów typu zaprawy klejowe, pianka poliuretanowa niskoprężna, kleje montażowe, silikony akryle. Zależy to od wielu czynników, jak przygotowanie powierzchni poniżej okna, wielkości szczeliny podokiennej, wysokości posadowienia parapetu (np. zrównanie z blatem kuchennym) jak również w zależności od materiału z którego parapet jest wykonany).

Parapety wewnętrzne montowane na piankę poliuretanową powinny być wcześniej zaklinowane i ustawione. Można to zrobić przy pomocy przygotowanych klinów, listewek drewnianych, lub przy pomocy wykonanych z zaprawy tynkarskiej "placków" stanowiących jednocześnie podporę i podstawę parapetu. Parapety nie powinny opierać się na samej pianie montażowej, ze względu na jej niewielką twardość.

Montując parapet wewnętrzny, nie powinniśmy zapominać o zachowaniu niewielkiego spadku do wewnątrz, na poziomie 1-3%. Szczególnie jest to ważne przy parapetach drewnianych. Uniemożliwia to tworzenie się stojących rozlewisk wody i namiękanie okien.

 

źródło: http://www.budujemydom.pl/okna-i-drzwi/12060-zasady-montazu-parapetow-wewnetrznych

 

Partnerzy

 

 

logo248x43     logo1         NCK sp. z o.o.  

 techgaz2 logo ekovitaren2       Wyprawy ekovitaren Start240x131        

    logo 320      loggo11     logo fundacja LG

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem